TÉMA Nespavost

Zatočte s nespavostí - a bez léků!

Nespavost dokáže pěkně potrápit, ale než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte pár našich šikovných tipů. Třeba je na vině pouze přemíra kofeinu, špatné umístění lůžka a v neposlední řadě starosti. Ty nechte za dveřmi ložnice a raději si dopřejte klid, meduňkový sirup a voňavou koupel.

Čemu se před spánkem vyhnout

Máte-li problém s usínáním, zapomeňte již v pozdním odpoledni na kofeinové nápoje, kávu a čokoládu. Večeře by měla být lehká, alkohol také není dobrou volbou, může nás naopak nabudit k aktivitě. Vyplatí se vypnout všechny rušící přístroje a nejlépe je dát z dosahu (TV, notebook, stolní počítač i telefon). Rušivým elementem mohou být také zrcadla, ta v ložnici nemají své místo.

Vanilková a levandulová vůně na dobrou noc

Zkuste před uložením se ke spánku nanést na spánky kapku vanilkové či levandulové esence. Skvěle funguje také polštářek naplněný sušenými levandulovými květy, který umístíme na noční stoleček. Obsažené silice náš organismus zklidní, odstraní napětí a pomáhají přivolat spánek.

Více železa proti nespavosti

Potíže se spánkem může způsobovat také nedostatek železa. Proto je třeba dbát na vyváženou stravu. Stačí se zaměřit na příjem v podobě zvýšené konzumace vnitřností, listové zeleniny, luštěnin a oříšků.

Éterické oleje pro dobrý spánek

Bylinky v podobě přírodních éterických olejíčků poskytují tu nejlepší možnou relaxaci, ať už v podobě koupelí, nebo jako linoucí se vůně z aromalampy. Mezi osvědčené vůně, které dopřávají našemu tělu i duši klid, patří meduňka, heřmánek, eukalyptus, růže, santal či oregano.

Medicína na nespavost - meduňkový sirup

Lžíce meduňkového sirupu před spaním postačí, stačí ji rozmíchat ve sklenici vody. Recept na domácí přípravu je jednoduchý. Velkou misku čerstvých meduňkových lístků zalijeme 2 l převařené a vychladlé vody. Necháme 24 hodin odležet. Poté směs přecedíme do hrnce a začneme mírně zahřívat, přidáme 1 kg cukru a balíček kyseliny citronové. Meduňkový sirup promícháme a vaříme 3 - 4 minuty. Meduňkový sirup stočíme do lahví a uchováváme v temnu a chladu.

Triky na nespavost - kniha a relaxační hudba

Opět nastal večer, hodiny se posouvají, straší vás ranní vstávání a vy ne a ne usnout? Sáhněte po knížce. Čtení příjemně unaví a víčka se začnou s větší pravděpodobností klížit, než když se jen budete dívat do tmy a přemýšlet. Příjemně může působit také relaxační hudba, ne každý rád usíná v naprostém tichu.

Foto: Pixabay.com

Zatočte s nespavostí - a bez léků! patří do témat
 • Melatonin Katinka454 04.04.2016 19:24:05

  Já trpěla, melatonin používám už rok bez problému mužu jenom doporučit od aurum

 • Aneta 22.01.2016 14:24:12

  Já tedy nespavostínaštěstí netrpím, alečlánek se mi moc líbí. Jámývala problém usnout avyspat se spíš na cizíchmístech a to mohlo jít osebelepší hotely. Pak jsemsi navykla sebou všude nositsvůj anatomický polštář zaloe ( pro insipiraci vložími odkaz, možno pomůže ivíce lidemhttp://www.slumberland.cz/anatomicky-polstar-tom-aloe.html )a pak nemám takový problémněkde na cizím místěspát, jestli je to tímpocitem, že mám něco zdomova, nebo jen placebo -nevím, každopádně tofunguje :)


Nespavost patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nespavost

 • terapeut 13.04.2017 14:04 Nespavost

  Dobrý den, nespavost je symptomem mnoha záležitostí, nedá se vyřešit jen tak "od stolu",…

 • Romana 08.04.2017 14:04 Nespavost

  Chtěla bych se zeptat na nějaké byliny na nespavost?

 • Dogger 19.01.2016 15:01 Nespavost

  zdravím, mně hodně pomohlmelatoninhttp://www.koloidnimineraly.cz/melatonin-snicek.html

 • Petra 09.07.2014 09:07 Nespavost

  Ahoj, přidávám odkaz napěkný článek týkajícíse nespavosti:http://www.leky-poradna…

 • 11.05.2014 22:05 Nespavost

  Dobry vecer! V ramci mojej koncorocnej prace na vysokej skole sa snazime pomoct ludom s porucham…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku